Je v Čechách legálně nabízet sex za peníze

Sex za peníze, tedy práce v erotice je běžná, je však i legální v Čechách? Jaké jsou podmínky v naší zemi na sex práci?

Sehnat si dnes sexuální služby není žádný oříšek. 

Co znamená práce v erotice, tedy prostituce?

Prostituce jako taková však celkově znamená používání svého těla na erotickou práci a mnohé země mají názor, že člověk nemůže být předmětem obchodu a speciálně ne na sexuální služby.

Mravnost a morálku však vnímá každý jinak a proto je klidně možné, že ty s podobnými praktikami souhlasíš a nechť. Každý má právo si vybrat, zda podobné služby využije nebo ne. Stejně má každý na výběr otázku, zda chce podobné služby nabízet. Takto asi argumentuje skupina, která je proti legální sex pracího, přičemž velkou částí této skupiny je i církev, která je za absolutní prohibici.

Skupina za prostituci obvykle argumentuje, že by měl mít člověk plnou kontrolu nad vlastním tělem. Člověk je podle nich předmětem obchodu neustále, ať už jde o jeho psychickou výkonnost, jeho zaměstnání, kde prodává své znalosti, zkušenosti a schopnosti za mzdu či když je obětí marketingových taktik. Mnoho z těchto lidí často schází k vyhroceným a extrémním neoliberálním názorem.

Obě strany tak mají co přidat do argumentovat bitvy, ale k projednání je zde přece zákon, který by měl všechny podmínky a okolnosti prostituce stanovit. Zda?

Nuž, pravdou je, že žádný český zákon sex práci nezakazuje, ale ani nepovoluje.

Je jen zmíněná, a to v jediných dvou odstavcích jediného zákona.

"Prostitucí se pro účely tohoto zákona rozumí uspokojování sexuálních potřeb jiného souloží, jiným způsobem pohlavního styku nebo jiným obdobným sexuálním stykem s dospělou osobou za odměnu."

Zákon tedy sex práci nezakazuje, ale ani nepovoluje.

Nazývá se to také šedý stavalebo šedá zóna, patříme tedy mezi země, jejichž zákony prostituci ignorují a neřeší ji. Stav to asi není nejlepší, ale ještě vyhrocenější je to například v České republice. Je ti jasné, že Česko patří na pornostránkách mezi spolehlivých a častých dodavatelů obsahu. Brno, Praha, hranice s Německem či Polskem nebo hlavní tahy největších mezinárodních cest jsou oblíbenými místy obchodu se sexem.

Český trestní zákoník však nejprve v § 168 a § 401 oznamuje, že lidé užívajících jiné lidi do prostituce si posedí minimálně pět let. Ten, kdo si prostituci objednává, si podle § 189 posedí šest měsíců až čtyři roky, v případě organizovaných skupin jedná až o osm let. Poslední část se věnuje prostituci ohrožující mravní vývoj dětí.

"Kdo provozuje prostituci v blízkosti školy, školního nebe jiného obdobného zařízení nebo místa, které je vyhrazena nebe určeno pro pobyt nebo návštěvu dětí, bude potrestán odnětí svobody až na dvě léta." odstavec 1 § 190 trestního zákoníku 40/2009 Sb.

Stejně jako na Slovensku, iv Česku je sex práci legálně provozovat i nakupovat, pokud zákazník svého poskytovatele "nepřiměje, nesjedná, nenajme, nezláká nebe nesvědí k provozování" (odst. 1 § 189 40/2009 Trestní zákoník Sb.). Dobrovolné nabízení vlastního těla je tedy zřejmě v pořádku. A podobně to funguje po celé Evropě. Spojené království, Polsko, Itálie, Španělsko, Slovinsko, Bulharsko či Portugalsko mají zákony postavené na zcela stejném principu - prostituci ignorují.

Pokuty však někdy i tak nic neřeší.

Například ukrajinská legislativa je o něco tvrdší a zakazuje nabízení prostituce, ale trest představuje pokutu v částce osmi eur. Ruští muži zákona zase budou žádat třicet eur. Křesťanské balkánské země, jako například Chorvatsko, znevýhodněni nevelkou částkou 110 €. Právě Chorvatsko je dobrým příkladem toho, jak by případné tresty mohly vypadat i na Slovensku. Naše ekonomiky jsou téměř stejné a jejich výkonnost je také srovnatelná. Chorvaté sice v průměru vydělávají o 130 € více, ale dovolit si mohou méně. Jejich životní úroveň totiž tu naši nedosahuje.

Pokud se však přesuneme do zemí, kde už začíná ovlivňovat islám, tresty narůstají raketovou rychlostí. Makedonské pokuty dosahují 800 €, v Černé hoře je to 1000 € nebo dokonce měsíc za mřížemi. Tvrdý přístup však nasazují i některé země liberálního západu. Island hází nákupčích prostituce rovnou na rok do vězení, Francie žádá 1500 €, Norsko 2700 € nebo 6 měsíců.

Když náhodou máte zájem o práce v erotice, tak RED-LIFE nabízí více než 2000 inzerci v tématu.